جنیفر کانلی
جنیفر کانلی
جنیفر کانلی
جنیفر کانلی
جنیفر کانلی
نام فارسی :
جنیفر کانلی
نام انگلیسی :
Jennifer Connelly
تاریخ تولد : ۱۳۴۹/۰۹/۲۱ (۱۹۷۰/۱۲/۱۲) : ۴۷ سال
محل تولد : ایالات متحده آمریکا - نیویورک
آخرین جایزه کسب شده : جایزه بازیگر نقش مکمل زن سال از هالیوود بابت فیلم جاده رزرو (2007)
حرفه : بازیگر
جنیفر لین کانلی (انگلیسی: Jennifer Lynn Connelly) (زاده: ۱۲ دسامبر ۱۹۷۰) بازیگر حال حاضر آمریکاییست که سابقاً در زمینه مد فعالیت میکرده است. وی کار خود را با بازی در درام معروف روزی روزگاری در آمریکا محصول سال ۱۹۸۴ آغاز کرد. در دوران نوجوانی در فیلم‌های چون "دخمه پر پیچ و خم" و "فرصت‌های شغلی" به ایفای نقش پرداخت. با بازی در فیلم‌های "شهر تاریک" و "مرثیه‌ای برای یک رویا" بود که توانست تحسن منتقدین را برای خود جلب کند. در سال ۲۰۰۲، کانلی موفق شد بخاطر بازیش در فیلم "یک ذهن زیبا، جوایز زیادی چون جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن و گلدن گلوب و بفتا را کسب کند. در طی سال‌های اخیر، کانلی در فیلم‌های دیگری چون "مارول"، "هالک"، "شهر تاریک"، "الماس خونین"، "روزی که زمین ایستاد" و "او با تو اینطور که تو فکر می‌کنی نیست" به بازی پرداخته است. از سال ۲۰۰۵ نیز کانلی عضو سازمان عفو بین‌الملل شده است و در طی زندگیش، مجلات مختلفی چون تایم، نام وی را در لیست "زیباترین زنان" خود جای داده‌اند.

زندگی

جنیفر کانلی در کوه‌های "کتز کیل" در نیویورک به دنیا آمد. مادرش للین نام داشت که یک عتیقه فروش بود و پدرش هم جرار، در کار طراحی لباس. پدرش کاتولیک بود و از نزاد ایرلندی و نروژی و مادرش از مهاجران روسیه و لهستان. کانلی در شهربروکلین و در نزدیکی پل بروکلین بزرگ شد. جاییکه به مدرسه خصوصی سنت آنز می‌رفت. البته به جز ۴ سالی که خانواده‌اش در نیویورک زندگی می‌کردند. یکی از دوستان پدرش که در کار تبلیغات بود، پیشنهاد داد که وی تست بدهد تا بنواند وارد کار مدلینگ شود.. جنیفر در حالیکه ۱۰ سالش بود، از یک شرکت مد پیشنهاد دریافت کرد. وی ابتدا در قسمت تبلیغات مجللات و زونامه‌ها شروع به کار کرد اما توانست به بخش تبلیغات تلویزیونی هم برسد. در سال ۱۹۸۴ در یک کنسرت حضور پیدا کرد و دربین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۲ در چندین و چند مجله مختلف نوجوانان حضور پیدا کرد. در دسامبر ۱۹۸۶ نیز یک تک اهنگ بنام "مونولوگی از عشق" را ضبط کرد. همه این اتفاقات دست در دست هم داد تا وی در اولین فیلمش، در نقش "دبورا گلی" در فیلمی از سرجیو لئونه بنام روزی روزگاری در آمریکا حضور پیدا کند. ای اتفاق در حالی افتاد که وی ۱۴ سال داشت. البته فیلم در سال ۱۹۸۲ فیلم برداری شده بود یعنی زمانیکه وی تنها ۱۱ سال داشت. فیلم بعدی وی، ساخته داریو آرجنتو ایتالیایی بود با نام "پدیده" که محصول سال ۱۹۸۵ بود. سپس در فیلم "هفت دقیقه در بهشت" به بازی پرداخت. در همین زمان نیز وی ابتدا در دانشگاه "ییل" ثبت نام کرد و دو سال مشغول تحصیل در رشته‌های انگلیسی و تئاتر بود. سپس بهدانشگاه استنفورد رفت و در انجا مشغول به تحصیل در رشته تئاتر کلاسیک شد که البته نتوانست فارغ التحصیل شود. با وجود موفقیت در فیلمهایش، کانلی اظهار داشته است که ترجیح می‌دهد وقتی کار نمی‌کند، در کنار همسر و فرزندش زندگی کند. وی گفته است که خانواده‌اش مهمترین بخش زندگی وی هستند.
من تلاش می‌کنم تا بر روی زندگیم تمرکز داشته باشم و آن را به یک زندگی فانتزی هالیوودی تبدیل نکنم
نخستین پسر کانلی (کای) در سال ۱۹۹۷ و در جریان رابطه داشتنش با دیوید دورگان عکاس بدنیا امد. در سال ۲۰۰۳ با پُل بتانی ازدواج کرد که یک بازیگر است. این دو در زمان ساخته شدن فیلم یک ذهن زیبا همدیگر را دیدند. نخستین پسر این زوج که دومین فرزند کانلیست، در سال ۲۰۰۵ بدنیا امد که نامش استلان است. انها این نام را بخاطر دوست مشترکان، استلان اسکارسگارد انتخاب کردند. پدر خوانده این فرزند نیز چارلی کوندوست. کانلی در کارهای خیریه زیادی شرکت کرده است. وی در سال ۲۰۰۵، عضو سازمان عفو بین‌الملل شد.
جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن - اسکار
یک ذهن زیبا (2002)
جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن - گلدن گلوب
یک ذهن زیبا (2002)
جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن - بفتا
یک ذهن زیبا (2002)
جایزه بازیگر نقش مکمل زن سال - Hollywood
جاده رزرو (2007)
جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن در یک فیلم درام - Satellite
یک ذهن زیبا (2002)

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *